2017-2018 1. Kademe – 1. Gün Samsun Kabadüz E35 Uzun Mesafe

SEZONUN İLK YARIŞI

Sezonun ilk yarışı 14 Ekim 2017’de Samsun Atakum yakınlarında Kabadüz’de koşuldu. İkinci yarış ise ertesi gün yine Samsun Atakum yakınlarında Yeniköy’deydi. Muhteşem manzaralarda, en güzelinden kırlar, ormanlarda… ve dik, dik tepelerde geçen hoş bir haftasonu oldu.

Sezona omzumu ve bileğimi acıtmış olarak girince, yarışta sağ ayağımda plastik bileklikle ve aklımın bir köşesinde “koşuda çok zorlamama” prensibi ile başladım. Sene başında kafamı kurcalayan E21E mi, E35 mi tartışması da dolayısıyla pek uzamadan E35 ile sonuçlandı. İyi de olmuş. Keyifli, tüketmeyen ve başarılı bir yarıştı.

6.5 km’lik 250 m tırmanışlı parkuru, Garmin’e göre 9.06 km koşup, 444 m tırmanarak ve sonuçta 01:55:04 sürede 5.’likle bitirdim. Kuşuçuşu kilometreyi yaklaşık 18 dakikada geçmiş olmam, bileğimdeki problemin sonucu olduğu kadar, dik parkurun  da etkisiyleydi.

Yine de… her şeye rağmen… orienteeringten keyif almamız engellenemez!

Hatalı Ayaklar:

Haritam ve rotalarım aşağıda, aralarından 4 önemli ayağı yazmak istiyorum. Büyük haritayı ayrı sayfada açmak için buraya tıklayın.

7. Hedef: Hedefe güzel güzel ve yürüyerek giderken, atak noktası (AN) olarak hedefin içinde olduğu geniş girinti ve yeşilliğin alt kenarını seçmiştim. (Haritada kırmızı çizgi). Ancak, 200 m kala, konsantrasyon kaybı neticesinde kendimi yukarıda düzlüğe yakın buldum. Hatamı anlayınca ve yola da yakın olduğumu farkedince, hiç riske atmadan yola çıkıp koşarak hedefi kolayca aldım. Tahminen 10:22’lik sürem, 1 dakika kısalıp 09:00’lara inebilirdi.

8. Hedef: Çalılıkların arasında, önce hedefi sonra kendimi kaybettim. Son çare “adım adım arazi tarama” yöntemine başvurmuş ve çalılığın alt köşesinden taramaya başlamışken buldum. Yaklaşık 1.5 m otların arasında çukurun içindeydi. Birinci 1:35’te bulmuş, ben 13:43’te. Bilmem anlatabiliyor muyum? Çıldırdım.

12. Hedef: Bu hedefte bir rota seçimi hatası yaptım. Seçmiş olduğum rotayı pek güzel uygulamış olsam da – aslında haritada da gösterdiğim gibi – kırmızı çizgiye yakın gitsem daha doğru ve daha hızlı olurdu. Tahminimce bu ayaktaki 10:29’luk süremi 09:00 civarına çekebilirdim.

16. Hedef: Bu hedefte de bir rota seçimi hatası yaptım. Vadiyi inip tırmanmak yerine, gösterdiğim gibi münhaniden ve patikadan faydalanarak gitmeliydim. Enerji ve süre kaybı.

Olumlu sonuçlar

Düşününce, tek hedefte bıraktığım 12 dakika kabus gibi üzerimde dolanıyor. Öte yandan, sezonun ilk yarışındaki heyecana ve kırıcı arazideki yorgunluğa rağmen, hata sonrasında soğukkanlı ve sakin kalıp devam edebilmem kendimden memnun olduğum güzel bir gösterge oldu. Daha önceki sezonlarda (örneğin 2016’daki Hatay yarışında) yaşadıklarım, bu tip basit ayaklardaki büyük hataların, konsantrasyonum üzerinde olumsuz etki edip yarışta sonraki ayakları da berbat ettiğini görmüştüm. Böylesi büyük bir hatayı izole edip,  olası bütünsel bir problemin önüne geçebilmiş olmak kendi adıma gurur verici.

Bir de bileğimdeki sıkıntıya rağmen, koşuda düşük hızda da olsa sürekliliği koruyabilmiş olmam da yine hız kontrolü konusunda geliştiğimi ve yaz antrenmanlarının işe yaradığını gösteriyor.

Ve tabii ki böyle bir arazide koşmak ve her damla terin, acının hakkını verecek kadar, ve hatta kat kat daha fazla keyif almış olmak… en önemlisi İOG’yle ve dostlarla yeniden birlikte olmak paha biçilemez bir güzellik.
Ori’de keyifle kalınız,

Coşkun

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s