Cesare ile Orienteering Üzerine

Merhabalar,

Aşağıda okuyacaklarınız,  kıdemli o-dostumuz Cesare’nin 02 Nisan 2016’da ODTÜ’deki söyleşisi boyunca paylaştıkları üzerine aldığım notlara dayanıyor. İlk başlarken farkında değildim ama bir blog için oldukça uzun bir yazı ortaya çıktı. Bu nedenle, yazıyı kolay okunabilirlik sağlayabilmek için üç bölüme ayırdım. 

İlk Bölüm: Cesare ile Orienteering Üzerine

2016 yılının orienteering adına bana getirdiği türlü güzelliklerden biri Cesare Tarabocchia ile tanışmam oldu. ODTÜ Open için yeni harita çizmek ve mevcutları güncellemek üzere yaklaşık 1 ay kadar Ankara’daydı. Harita çizmekle kalmadı; ODTÜ takımının antrenmanlarına katıldı, mütevazi kişiliğiyle bilgisini ve tecrübesini bizden esirgemedi, bir çok konuda fikrini paylaştı, evine geri dönmeden önce ise kapanış hediyesi niyetine bizimle güzel bir söyleşi yaptı.

“Tadı damağında kalmak” diye bir deyimimiz vardır ya, işte tam olarak öyle. Cesare’nin arkadaşlığının tadı damağımda kaldı. İnsan daha fazla vakti, fırsatı olsun istiyor.

Fazla uzatmadan ilk bölüme devam edeyim: Söyleşi boyunca en önemli ve değerli bulduğum mesele Cesare’nin orienteering tanımına getirmiş olduğu açıklayıcı yorum oldu. Bunun akılda kalması gerektiğini düşünüyorum.

Orienteering

Öncelikle orienteeringin IOF sayfasında yer alan tanımına bakalım.

“Orienteering is a sport that combines both a physical and a mental element. The basic idea in orienteering is to proceed from course start to finish by visiting a number of control points in a predetermined order with the help of map and compass. In order to choose the best possible route, orienteers look at the characteristics of the terrain, and the winner is determined by the fastest time to complete the course. What is unique to orienteering is that an orienteer must navigate and make quick decisions while running at high speed.

Baktık 🙂

Cesare ile Orienteering Üzerine

Cesare hepimizin bildiğini güzel cümlelere döktü:

Orienteering sadece bir koşu sporu değildir. Orienteering sadece harita üzerinde ifade edilen bir problemin çözülmesi de değildir. 

Orienteering harita üzerindeki problemin, koşarken çözülmesidir. Başka bir deyişle, orienteering zihinsel bir problemin fiziksel zorluklar ve zihinsel gerginlik altında çözülmesi etkinliğidir.

Ayrıca ekledikleri:

  • Orienteeringin amacı “kontrol noktaları” veya “gizlenmiş kontrollerin bulunması” değildir.
  • Orienteeringin amacı “koşulacak ayaklar” ve “rota seçimi”dir.
  • Ayaklar, kontrol noktalarından kat ve kat daha fazla öneme sahiptir. Amaç kontrol noktalarının “bulunması zor yerlere” yerleştirilmesi değildir. Amaç, ayakları zorlu olarak planlamaktır.
  • İyi bir parkur, o-koşucunun fiziksel ve zihinsel tüm yeteneklerini test etmek üzere planlanmış olmalıdır.
Cesare Tarabocchia during his speech to METU O-Team
Cesare Tarabocchia (right) during his speech to METU O-Team, with Fatih Semiz (left)

Orienteering ve Hayat Üzerine Kişisel Yorumum

Bu yazının, aslında o söyleşinin de sonundaki sürpriz burada…

Cesare’nin bunları paylaştığı akşam kolay olmadı. Çünkü anlattıklarının ve orienteeringin başka bir noktaya daha ulaştığını hayal ettim.

“Orienteering zihinsel bir problemin fiziksel zorluklar ve zihinsel gerginlik altında çözülmesi etkinliğidir.”

Bu sözler hayatta varolma savaşı veren insanı da tanımlamıyor mu?

Etrafımızda neredeyse her fırsatta bizi ezmeye çalışan bir sistem, günlük hayatın insan dostu olmayan koşullarında oluşan fiziksel yorgunluk… yetmiyormuş gibi bir de birbirimiz üzerinde yarattığımız zihinsel sıkıntılar, çatışmalar, birbirimizden esirgediklerimiz… bunların ortasında kendini arayan, kendini gerçekleştirmeye çalışan, anlam peşinde koşan insan.

Yaşam, insanın fiziksel yüklerin altında ve diğer yaşamların ortasında sıkışmış iken kendini ortaya koyma mücadelesidir.

Hatta daha da ileri giderek: Yaşamın amacı ulaşılan makamlar, anlık başarılar, tırmanılacak zirveler değildir. Yaşamın amacı yoldur, süreçtir, nereden ve nasıl yürüdüğündür, nasıl hangi koşullarda ilerlediğindir.

Evet evet, yaşamın amacı yoldur.

Bunları düşündüren değerli Cesare’ye sevgilerle

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s