Azizpaşa Yarışı, İstanbul – 31 Ekim 2015

IST5DAYS 2015 – 4. GÜN – AZİZPAŞA ORTA MeSAFE YARIŞI – 31 EKİM 2015

Bu yazıyı hikayeye girmeden normal bir kişisel yarış raporu olarak yazmayı istiyorum. Kendimce yarış ve antrenmanlarda kullandığım geniş rapor formatını buraya da uygulamaya çalışacağım. Böylece ilgilenenlere bir örnek vermiş olurum.

Genel:

 • M21E parkuru, 6.0 km, 265 m tırmanış, 19 kontrol, ölçek 1:10000
 • Çıkış 12:30, sıcaklık 14 deg-C
 • VJ Bold çivili ayakkabı, uzun o-pantolon, İOG forması
 • Zemin temiz, çok az diken veya sarmaşık
 • Orta mesafe = 155-170 aralığında 160 ortalama nabız hedefi.

Yarış Öncesi Durumum:

 • Seyahat dönüşü, uyku düzensiz, kahvaltı tam, su tam, sakatlık yok
 • Yaklaşık 13 saat önce Kapalıçarşı yarışı, dinlenme hissi düşük
 • Yarışma alanına çıkışa 30 dak kala geldim.
 • 10 dak ısınma, finish bölgesi göz kontrolü

Yarış – Hedefler – Öne Çıkanlar:

Okumadan önce aşağıdaki haritayı açmak isteyebilirsiniz.

 1. AN: Sırttaki yardımcı münhaninin batı ucu. Üçgenden pusula ile kırmızının altından başladım. Ancak, haritayı yanlış okudum (veya okuyamadım) ve kırmızının altındaki tepeyi vadi zannettim. Yola inip, kendimi yeniden konumlandırıp, AN’a ve sonrasında hedefe ulaştım. (0:10 hata, mikro-o-hata).
  1. Not: Ana patikada W21E’de koştuğunu bildiğim bir yarışmacıyı uzaktan izleyip, hızına hayran kaldım. Ve aklıma “2015-2016 sezonunda hangi kategori, E21E mi, yoksa E35 mi?” sorusu takıldı. Elitlerde en sonda yer almayacak şekilde hızlı koşabilecek miyim?
 2. AN: Sırttaki 3 paralel patika. Belki iyi bir AN seçmiştim ama orayı hiç göremedim. Nedeni ise basit: Hedefe odaklanmak yerine, önceki hedefte aklıma takılan soruya takılmıştım. Birinci hatam: Gereksizce G yönlü tırmanıp, sırtı en az 2 münhani yukarıdan geçmişim. Sırtın düzleştiğini farkettiğimde (artık geç kalmıştım) karşı yamaçtaki yolu da gördüm. Düzeltmek isterken, ikinci bir hata yaparak DB gibi başlayan ama aslında KG yönlü olan vadiye girdim. Hatamı farkedene kadar (pusula kullanmadan) aşağı kadar indim ve mecburen batımda kalan kütleyi münhani takip ederek dönmek zorunda kaldım. Sivri sırtlardan birini geçerken göz ucuyla evleri de kontrol ettim. Doğru vadiye girdiğime emin olunca yukarı tırmanıp, hedefi aldım. (4:00 paralel-hata)
 3. AN: Patikanın doğuya döndüğü yer. Rota iyiydi ama icraatta sıkıntı oldu. Hedeften ayrılırken düzlükte doğulu gidip, altımdaki ana münhaniyi takiben vadiyi (daha dar yeşil alandan) geçecektim. Ancak, neredeyse 3 münhani aşağı kaydım ve yeşilin içine girdim. Dikenleri geçmek eğlenceliydi. (2:00 mikro-o-hata)
 4. AN: Vadiden hemen sonraki sırt ve pusula. Sıkıntısız ve yavaşça tırmandım.
 5. AN: Ana vadiden pusula. Ana münhaniyi takiben vadiye ve oradan da pusulayla hedefe tırmanış.
 6. AN: Hedefin üzerindeki sırtın inceldiği alan. 5’ten ayrıldıktan sonra aşağıdaki ana patikaya kırmızının altından indim. Daha sonra vadiye inip, takip etmek yerine sırtta kaldım. Vadilerde su, çukurlar, daha fazla ve sık bitki, biriken dallar gibi engellere bol rastlanıyor. Ancak sırtlar çok daha temiz ve hele bir de buradaki gibi patika varsa…. Son yaklaşmada hedefe doğru inerken sırtın hafif güney yamacına kaçmışım; bu da sırtın inceldiği yeri ve dolayısıyla hedefi kaçırmama neden oldu. Bir anda sağımda uzakta (kuzeyimde) binayı görünce hatamı anlayıp geri döndüm. Hazır yavaşlamışken, biyolojik mola da verdim. (3:00 mikro-o-hata)
 7. AN: Hedefin yanındaki vadide yamacın dikleştiği yer. Sıkıntısız bir rota icrası. (Birinci benden (3:19’dan) 1:19 daha iyi gelmiş. Yani genç elit koşucudan %60 kadar daha yavaşım.)
 8. AN: Vadideki toprak setten pusula. 7’den çıkarken pusulayı yanlış tuttum ve boyundan geçmek yerine yarım münhani fazladan tepeye tırmandım. (0:10 mikro-o-hata)
 9. AN: Hendek. Sıkıntısız.
 10. AN: Hedeften önceki dik sırt. Sıkıntısız.
 11. AN: Hedefin altındaki vadinin kuzey ucu. Ana patikaya koşarak ulaştığımda ciddi bir pusula + arazi okuma hatası yaparak batıda kaldım ve yola çarptım. (Yorgunluktan veya yüksek nabızdan kaynaklanıyor olabilir. Nabzım ana patikadan sonra yola çarpana kadar 170+) Vadiye göre pusula tutup yeniden saldırdım, problemsiz buldum. (1:15 pusula+ arazi okuma hatası)
 12. AN: Hedefe ulaşan patika. Bir nebze yavaşlayarak, kırmızının altından temkinli ama hatasız bir icraat. Yine de genç elite göre hızımı korumuşum.
 13. AN: Pusula + hedefin olduğu geniş girinti. Ortadaki vadiye kadar herşey normaldi. Ancak, sonrasında haritada beyazla gösterilen fakat gerçekte insan boyunda veya daha kısa ağaçlarla kaplı ilerlemesi zor bir arazi vardı. Geniş girintiyi bittiğinde farkettim. Dönüp baktığımda şanslıydım, hedef arkamda 1 münhani yukarıda gülümsüyordu. (0:15 mikro-o-hata)
 14. AN: Ana patika ve çit ayrımı + girinti saymaca. Kırmızının altı o kadar alacalı bulacalıydı ki fazla düşünmeden K yönlü sırttan ana patikaya koştum ve sonra D yönünde çite kadar… Çitin ayrıldığı yerden sonrası zemin nedeniyle biraz yavaş oldu ve girintileri saymak biraz zor oldu ama yine de fazla problem yaşamadan hedefi buldum.
 15. AN: Hedefin olduğu tepe. Hata 1: Vadideki açık alanı geçerken sıkıntı yaşadım, nasıl becerdiysem çitin içinde kalmışım. Çıkmak için çitle ve yeşillikle uğraşmam gerekti. Hata 2: Akarsuyu geçtikten sonra, kırmızının altındaki vadi ile kuzeydeki yarım girintiyi karıştırdım.  Direk kuzeydeki yanlış kütleye tırmanmaya başladım. Farkına varmak ve düzeltmek zor olmadı ama zaman kaybı. (1:00 mikro-o ve paralel-hata)
 16. AN: hedefin doğusundaki akarsu, patika kesişimleri. Kesişime geldiğimde, daha bir kaç münani yukarıdayken pusulamı tuttum ve hedefe doğru baktım. Yönümü seçtim. Ancak hata 1, akarsuyu geçerken pusulamı şaşırdım. Hata 2, açıklığa (elektrik tellerine) çarptığımda beklemiyordum, afalladım ve haritayı okuyamadım. (Haritayı hala da çok iyi anlamış değilim. 1:5000’lik bir harita lazım.) Güneye kaydığımı keşfedip, kuzeyde vadinin sonuna doğru gidip AN üzerinden yeniden saldırdım. (2:00 pusula + makro-o-hata)
 17. AN: Yolun virajından pusula. Yavaş tırmanışla sıkıntısız.
 18. AN: Toprak yolun kıvrıldığı yer ve açık alan. Yeşilliklerden kaçamadığım için kırmızıdan kontrollü uzaklaştım.
 19. AN: Pusula + hedefin etrafındaki şeritler.
 20. Finish: 1:19:57

azizpasa_151031-gpx

Sonuç – Yarış Sonrası Değerlendirme:

 • Sonuç: 1:19:57 ve 29 koşucudan 21.
 • Nabız ortalama 160, maks 175, finishe koşarken 181.
 • Tempom + moralim genel olarak iyiydi. Özellikle yarışın ikinci yarısında hatalardan sonra nispeten soğuk kanlılığımı koruyabilmişim.
 • Tahmini hata miktarı 13:50
  • Konsantrasyon problemi: 2. hedefe giderken aklımdaki soru
  • Çok sayıda mikro-o hata, özellikle hedefe yaklaşırken olanlar vakit kaybettirici.
  • Ucuz atlattığım bir makro-o ve bir de arazi okuma hatası var. (Toplamda 2 dakika)
  • 2, 3, 5, 11, 15 ve 16’da ciddiye alınması gereken süre kayıpları.
 • Ayakkabı bağcığı için kağıt bandı unutmuşum. Kurt Abi’den aldığım elektrik bandı fazla güçlü geldi, zor çözdüm. Evden çıkarken çantaya koyulacak malzeme listemi kontrol etmememin bir sonucu.

Öneriler – Önlemler:

 • Daha çok o-antrenman!
 • Malzeme listesindeki sarf malzemelerini ayrı bir çantada hazır tut. (Bant, pusula, SI, vs)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s