Seyahatler & Antrenmanlar

Aslında antrenmanların (ve belki spor dediğimiz genel kavramın) mental tarafına değinen birşeyler yazmayı istiyordum. Genel odak noktası olarak da kararlılık ve isteklilik etrafında olmayı düşünmüştüm. Ama bugün aklım başka bir yere kayıyor; daha keyifli ve çeşitli önerilerde bulunabileceğim bir yere: Seyahatler sırasında antrenmanlar.

iss_exercise
İş gereği ve kişisel nedenlerle sık sık seyahat eden biriyim. 2015 yılının ilk 10 ayında, ayda ortalama 11 günüm şehir dışında geçmiş. Toplamda 14 o-yarış günüm var.

Hayat karmaşık ama koşmak basit. Ve aslında yalnız başına (veya daha doğrusu çocuksuz) yapılan seyahatler de oldukça basit (!). Seyahatin amacı belli, o amacın gerçekleşmesi için yapılması gerekenler belli. Ajandanızda zorunlu olabilecek bir kaç işin veya gezinin dışında herşey sizin isteğinize ve tercihlerinize kalmış durumda.

Uyku, iş ve kişisel ihtiyaçlarınızın dışında kendinize ayırabileceğiniz sadece 1 saat mi var? Antrenman için yeterli!

Kendi şehrimizde karmaşık ve yorucu hayatlarımızda antrenman yapabiliyorsak, seyahatte hayli hayli yaparız.

Ayrıca, bahaneniz buysa vakit bulamıyorsanız, erken kalkın! Yaşadığım şehirde erken kalkmak çoğunlukla bir eziyetken, seyahatlerde erken kalmayı bir ayrıcalıklı zevk olarak algılıyorum.

Önerilerimden önce size şunu da yazmak istedim: Bazen bunları yapmak, yani yukarıda yazdığım veya aşağıda yazacağım gibi yaşayıp davranmak zor geliyor. Ama bunun bir ödülü – hemen o anda o gün gelen bir ödülü olduğunu da biliyorum.

Tanımadığınız bir şehirde sabahın köründe koşarken gördüğünüz çöpçüye “kolay gelsin” demek, askerlik şubesindeki nöbetçi askere gecenin bir körü “iyi nöbetler” demek insana iyi hissettiriyor ve onlara da bir sürpriz olduğunu ve beni anlamasalar da farklı (ve umarım iyi) hissettiklerini biliyorum. Ayrıca, dilini bile konuşamadığınız bir ülkede otelde resepsiyondaki kişiye olmadık bir saatte günaydın diyip koşuya çıkmak ve sizin birşeyler peşinde olduğunuzu hissetmeleri de güzel bir şey. Size bakış açıları güzelleşiyor, iletişimizde ve hizmetlerinde bir kalite artışı oluyor.

Bu vesileyle bir anı paylaşayım. Yabancı bir memlekette bir sabah koşusu sonrası otelin bahçesinde sabah işe gelen otel yöneticisi ile karşılaştık ve gülümseyip merhabalaştık. Odama döndüm, duşumu aldım ve kapı çaldı. Elindeki tepside portakal suyu taşıyan adamın bana ne dediğini anlamadım ama kimin gönderdiğini biliyorum 🙂

Güzelliklerin ve günün değerini bilen insan sayısı az, koşmak bazen bu insanlarla karşılaştığınızda onları farketmeniz için bir fırsat oluyor.

GENEL ÖNERİLERİM

 • Şehrin veya gideceğiniz bölgenin gezilip görülecek yerlerini koşarak gezmeyi denemelisiniz!
 • Planlı antrenmanınızı yapmaya yetecek zaman veya uygun bir yer olmayabilir. Ama bu dışarı çıkıp koşmaya engel değil.
 • Koşuya yavaş başlayın ve etrafınızı anlamak için vakit ayırın. Isınma hareketlerinizi etrafı izleyebileceğiniz bir yerlerde yapın.
 • Yabancı olmayın, yabancı kalmayın. Karşılaştığınız insanlara gülümseyin, selam verin.
 • Güzel bir yer gördüğünüzde – ne tip antrenman yapıyor olursanız olun – usulünce durup keyfini çıkartın. İşte bu, seyahatte bile antrenman yapmanın ödüllerinden biri! Ben genelde durup bir fotoğraf, bazen bir selfie çekiyorum.

ORIENTEERING İÇİN ÖNERİLER

 • Eğer dünyada yayınlanmış veya koşulmuş bir o-harita varsa, mutlaka birileri bir kopyasını WorldofO sitesinde (Kaynakça) yayınlamıştır. Yoksa bir de Google’a sorun. Gideceğiniz yerin haritasını bulun ve kaliteliyse yazıcıda basıp, koşun. Genelde kaliteli olmuyorlar ama çok kötü de değiller.
 • Eğer hala bir şeyler ayarlayamadıysanız, şehir haritası üzerinde, zorlayıcı olabilecek düzeyde, kendi o-parkurunuzu planlayabilirsiniz. Hatta önceden o şehirde bulunmuş o-tanıdıklarınızdan rica edip, parkuru sizin için hazırlatabilirsiniz. (Bazı Türkiye ve Avrupa şehirleri için yardımcı olabilirim.)
 • Gideceğiniz yerdeki o-koşuculara ulaşmaya çalışın. Google ve Facebook bu işleri çok kolaylaştırıyor. İtiraf etmeliyim, bugüne kadar orienteering adına bir sonuç alamadım ama denemeye değer. Sizi parkura götüremeyen veya harita bile veremeyen kişiler, iş çıkışı şehirde bir koşuya evet diyebiliyorlar.

PLANLAMA VE MALZEME ÖNERİLERİM

 • Ne olursa olsun, çantanızda koşu ayakkabınız + çorap + şort + mevsime uygun üst giysi mutlaka bulunsun. Kayak tatiline gitmiyorsanız, bunlar her zaman işe yarar.
 • Kaliteli kumaşlardan üretilmiş ve hızlı kuruyan, koku yapmayan ürünler tercih edin. Bu sayede iki haftalık seyahate tek koşu seti ile çıkabilirsiniz. Duş yaparken biraz duş jeli veya sabunla yıkamanız, durulayıp asmanız yetecektir.
 • Gideceğiniz yerin hava durumu tahminlerini, güneş doğuşu ve batışı saatlerini önceden öğrenin: http://www.accuweather.com
 • Kalacağınız yerin veya bulunacağınız yerlerin haritasını “nerede koşabilirim?” gözüyle mutlaka önceden inceleyin. Otelde spor salonu veya etrafta kolay erişebileceğiniz orman, tabiat parkı, nehir kıyısı veya park var mı? http://maps.google.com
 • Vaktiniz yoksa erken kalkın!
 • Koşu şartlarını önceden tahmin etmeye çalışın. Karanlık olacaksa, kafa feneri + parlak renkli yansıtıcı giysiler öneririm. Benin kişisel güvenlik ekipmanlarım belli ve hep yanımdalar.
  • Kafa Feneri: Önümü aydınlatmaktan çok, karşıdan gelen araçların dikkatini çekmesi için yanıp sönen parlak beyaz ışığıyla kullanıyorum. Benimki Petzl Tikka.Nathan-Streak-Reflective-Vest
  • Yanıp Sönen Kırmızı Lamba: Giysimin yakasına, yeleğin kenarına veya fenerin kafa bandına tutturabiliyorum. Kafa fenerinden daha önemli; arkanızdan gelen araçlar için.
  • Yansıtıcı Yelek: Benimki fosforlu sarı renkli ve üzerinde gri 3M yansıtıcılar var. Katlanınca avuca sığacak kadar küçük ve hafif, tişört veya yağmurluk üzerine giyebiliyorum. Örnek olarak internetten bulduğum bir foto yanda.
  • Bende yok ama fosforlu kafa bantları da etkili olacaktır.
 • Bir de ufak bir çantanız veya bel çantanız olsun. Uzun koşular için yanınızda su ve yiyecek taşımak isteyebilirsiniz. Telefonunuzu, paranızı veya yurtdışındaysanız pasaportunuzu taşımak için de faydalı olacaktır.

Keyifli yolculuklar & keyifli koşular,

Coşkun

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s