Orienteering Antrenmanları – 1: Antrenman Tipleri

2012-2013 sezonunun 4. Kademe yarışı Kapadokya’dayız. Mekan Göreme Turist Otel’in  salonu, İOG sporcuları her zamanki gibi bir araya toplanmış ve o günkü yarışı değerlendiriyorlar. Ellerinde haritalar, yarış gününü birbirlerine anlatıyorlar. Kimisi elinde bir kalem, kimi kürdan, kimi yemek bıçağı ile harita üzerinde rotasını göstermekle meşgul. Yorumlar, eleştiriler, hatalar ve güzel yapılanlar kelimelere dökülüyor. Benim ilk “Kapadokya Yarışı” deneyimim. Oryantiringi sevmemin bir nedeni de bu güzel ortam.

Bir köşede Refik Abi’yle konuşuyoruz, bu işe teknik anlamda gönül vermeye başladığım ilk günler. Aklımdaki soruyu sormuşum “orienteering yeteneklerimi nasıl geliştireceğim?” ve doğru adama sorduğumu biliyorum. Bana ıslak ve kuru (!) antrenmanları anlatıyor. Kendi yaptıklarından bahsediyor. İnternette mutlaka O-training ve WorldofO sayfalarını incelememi tembihliyor.

Bu yazıyı o günkü aynı soruyu soranlar için yazıyorum. Orienteering yeteneklerimizi nasıl geliştireceğiz? Amacım teknik orienteering antrenmanlarını kendi amatör bakış açımla sınıflandırabilmek ve ileride daha fazla bilgi arayanlar için içeriği detaylandırmak istediğimde bağlı kalacağım bir çerçeve çizebilmek. Kaynakça olarak O-Training sayfalarını önerebilirim.

Teknik orienteering antrenmanları temelde “rota icra etme ve rota üzerinde hızlı ilerleme” yeteneklerimizi geliştiriyor. Ancak teknik antrenmanların faydaları bununla sınırlı değil, fiziksel yönde de gelişime katkıda bulunuyorlar: o-koşuda verimliliğimize ve o-koşu formumuza direk etkisinin olması yanısıra, sakatlanmamızı engelleyebilecek özelliklere de sahipler.

Teknik orienteering antrenmanlarını 4’e ayırıyorum:

  1. Harita – Arazi Antrenmanları: Orienteeringin ayrılmaz parçası olan haritanın okunması, anlaşılması ve arazi ile eşleştirilmesi ile ilgili antrenmanlar. Bu tip çalışmaların sayısı arttıkça harita okuma hızımız artacak, harita hafızamız gelişecek, o-koşucu olarak ardımıza kalan veya bulunduğumuz araziyi görmenin ötesinde, önümüzdeki arazinin neye benzeyeceğini zihnimizde canlandırabileceğimiz yeteneğe ulaşacağız. Bu tip antrenmanların genelde arazide, o arazinin haritasıyla yapıldığını kabul ediyorum.
  2. Pusula – Mesafe Antrenmanları: Orienteeringin iki önemli aracı ise pusula ve bacaklarımız. Pusula kullanımı veya pusulasız yön kestirme yeteneklerimiz, mesafeyi adımlarımızla ölçebilmemiz bu tip çalışmalarla artırılabilir. Bu antrenmanlar için arazide olmamız gerekli.
  3. Rota Planlama Antrenmanları: Orienteering parkuru haritayı okuyabilmenin ötesinde, harita üzerinde bir planlama yapmayı, seçimlerde bulunmayı ve çeşitli kararlar vermeyi gerektiriyor. Planlama ve karar verme yeteneklerimiz için, hem arazide hem de masa başında yapabileceğimiz çalışmaları rota planlama antrenmanları olarak sınıflandırıyorum.
  4. Mental Antrenmanlar: Orienteering genel olarak doğada gerçekleşen bir spor olsa ve biz şehir insanı için doğaya dönüş anlamı taşısa da, aslında bir spor olması nedeniyle beraberinde çeşitli duygular taşıyor ve mental yetenekler gerektiriyor. Konsantrasyon, kararlılık ve hedefe odaklılık bu yeteneklerin başında geliyor. Hata yaptığımızda hissettiğimiz gerginlik, kaygı ve hatta korkuyu soğuk kanlılıkla ve bilinçle yönetip, üstesinden gelebilmemiz gerekiyor. Olumlu duygular da yönetilmezse başa iş açabilir, örneğin çok iyi gidilen bir kaç hedeften sonra gelişen kendine güven, bir sonraki hedefte hataya neden olabilir.

Bu serinin bir sonraki yazısında bu antrenman çeşitlerinden birine daha derin bakacağım.

Geçen hafta yayınladığım, antrenmanlar içerikli ilk iki yazıma ulaşmak isterseniz:

Sonbaharın serin günlerinde iyi koşular,

Coşkun

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s